A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

3 Büyük Banka, Borçlularını Varlık Şirketlerine Sattı

3 Büyük Banka, Borçlularını Varlık Şirketlerine Sattı

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren birçok bankanın yüksek miktarda bulunan alacaklarını belirlenen miktar karşılığında varlık yönetimine sattıkları belirtildi.

Ülkede faaliyetleri süren birçok banka, 700 milyonluk alacaklarını varlık yönetimine devretti. Gelen bilgilere göre ilgili satış 32 buçuk milyon lira karşılığında onaylandı. Alacaklıların oluşturduğu rakamların, bankalara borcu olan vatandaşlar tarafından takibe alınan ödemeler sonucunda meydana geldiği belirtilirken, borçların artık belirlenen varlık yönetimi şirketlerine ödeneceği ifade edildi.

BÜYÜK BANKALAR YER ALIYOR

Söz konusu bankalar arasında Garanti, Yapı Kredi ve Albaraka Türk bulunuyor. Bu bankalara olan borçlar artık devredilmiş durumda. Satın alım yapan şirketler ise Hayat, Emir, Sümer ve Destek Varlık şirketleri olarak kaydedildi. Bankalara borcu olan vatandaşlardan tedarik edilecek olan ücretler artık başka şirketlere devredildi. Böylece örneğin Garanti Bankası’nda takibe düşen bir vatandaş, borcunu artık bu şirketler üzerinden ödemek durumunda kalacak. Bu borçlar ise kredi kartından, bireysel kredilere kadar birçok ödemelerden oluşuyor.

KAP’A AÇIKLAMA YAPILDI

Bankalardan KAP’a açıklama yapılırken, ne kadar borcun hangi miktar karşılığında hangi şirkete satıldığına dair bilgilere yer verildi. Böylece bankalar, alacaklarını tahsil etmek için teker teker uğraşmadan belirli bir nakit karşılığında, şirketlere devretmiş oldu. Şirketler de mevcut borcun çok altında bir miktara borçluların sorumluluğunu üzerine aldı. Borçuluların artık banka ile ilgili borçları kalmamış olurken, tahsil işlemleri de yine satın alan şirketler üzerinden yapılacak.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ