A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
09.08.2022 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

6 ayda yapılan 18 bin 831 denetimde 327 işletmeye para cezası uygulandı.

6 ayda yapılan 18 bin 831 denetimde 327 işletmeye para cezası uygulandı.
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Antalya’da gıda üretimi, satışı ve toplu tüketimi yapan işletmelere göz açtırmıyor. Bu yılın ilk 6 ayında yapılan 18 bin 831 denetimde 327 işletmeye para cezası uygulandı.
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Antalya’da yaşayan vatandaşlar ile birlikte, yıl boyu misafir edilen yerli ve yabancı turistlerin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketebilmelerini sağlamak için gerekli denetimleri yaptıklarını ve denetimlerin yıl boyunca devam edeceğini açıkladı.
24 Bin 77 İşletmeye 18 Bin 831 Denetim
Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2017 yılında, Antalya’da bulunan üretim, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere, toplamda 24 bin 77 gıda işletmesine 18.831 adet denetim gerçekleştirildiği ve bu denetimler sonucunda, 327 işletmeye  idari para cezası uygulandığı açıklandı.
Bin 313 Otele Bin 511 Denetim Yapıldı
Yapılan açıklamada, denetimi yapılan işletmeler arasında otellerin sayıca ön plana çıkması dikkat çekti. Antalya’da hizmet vermekte olan 1.690 otel ve bu otellere gıda tedariki sağlayan gıda toptancılarına yönelik olarak denetimlerin hız kesmeden devam edeceğinin ifade edildiği  açıklamada, bu yılın (2017) Haziran ayı sonu itibariyle, 1.313 adet otele toplam 1.511 denetim yapıldığı ve mevzuata aykırı hareket eden 29 işletmeye idari para cezası uygulandığı belirtildi.
Bin 174 Adet Alkollü Ürüne Sahte Ve Kaçak Olması Sebebiyle El Koyuldu
Açıklamada ayrıca, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından turizm işletmelerine yönelik 3.389 adet alkollü içki denetimi gerçekleştirildiği ve sahte ve kaçak olması sebebiyle, 174 adet ürüne el konulduğu belirtildi. Antalya il genelinde üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygunluğunun kontrolü amacıyla, 1.361 adet gıda numunesi alınarak incelemeye tabi tutulduğu ve mevzuata uygun bulunmayan 94 adet gıda ile ilgili üreticilerine idari para cezası uygulandığı ifade edildi.
19 İLÇEDE “TÜKETİCİ BİLGİLENDİRME NOKTASI” KURULDU
Diğer taraftan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün, gıda güvenliğini sağlamak amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirdiği, 19 İlçede “Tüketici Bilgilendirme Noktası” kurduğu açıklamada yer aldı. Uygulamanın faaliyete geçtiği Nisan ayından bu güne kadar 3.100 kişinin ziyaret ettiği bilgilendirme noktalarında, gıda güvenilirliği ve hijyeni, gıda satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve Alo 174 Gıda Şikâyet Hattı konularında bilgi verildi.
Ayrıca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Antalya genelinde gıda işletmeleri ile ilgili olarak ,2017 yılı başından bu güne kadar, 79 adet Bimer Şikâyeti, 1.035 adet Alo 174 Gıda Şikâyeti sebebiyle, şikâyete konu işletmelere denetim gerçekleştirildiği ve sonucunda şikâyet sahibinin bilgilendirildiği belirtildi.
Açıklamada, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla yapılan denetimlerin yıl boyunca devam edeceği  bildirildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ