A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
27.05.2022 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

ATSO Ödül Töreninden İzlenimler

ATSO Ödül Töreninden İzlenimler

Antalya turizmi, Türkiye turizmidir

 

Antalya, bu yıl 10 milyona yakın turiste ev sahipliği yapacağını belirten Davut Çetin, “Antalya turizmi, Türkiye turizmidir. Yani, Türkiye’nin zenginliği Antalya’nın zenginliğine dönüşmüştür. Bunun için bütün oda ve borsalarımız nezdinde 80 ilimize de teşekkür ediyoruz. Antalya, bu yıl 10 milyona yakın turiste ev sahipliği yapacak. Turizmde bu sayıya yeniden ulaşmak da Antalya’nın başarısıdır. Bu bakımdan biz de Antalya olarak övgü ve teşekkürü hak ediyoruz” diye konuştu.

2016 yılının Antalya ekonomisinin kriz yılı olduğunu hatırlatan ATSO Başkanı Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bildiğiniz gibi bu törende geçen yılın vergi, istihdam, ihracat şampiyonu üyelerimize ödül veriyoruz. 2016 yılı Antalya ekonomisinin kriz yılıydı. Geçmiş yıllarda Türkiye vergi tahsilatındaki payımız %1.5 idi, son veriye göre %1.1’e düşmüş durumdayız. Bu rakam geçen yıl uğradığımız kaybın büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Geçen yılı sağ salim atlatan her üyemiz başarılıdır. Vergi, ihracat, istihdam şampiyonu üyelerimiz ise gerçekten üstün bir başarı göstermişlerdir. Kendilerini tebrik ediyorum.

Biz, en kötü günümüzde bile ümitsiz olmadık

Hakikaten son iki yıl tarihimizin en zor yılları arasındaydı ve bize denk geldi. 18 yıldır Odada görevler üstleniyorum, bu kadar zor bir 2 yılı hatırlamıyorum. Odamızın bahçe duvarının bir bölümünü siyah mermerle kapladık. Bazı konuklarımız bilmez, geçen yıl o noktada yapılan saldırıyı can kaybı olmadan atlatmamız bir mucizeydi. Biz, en kötü günümüzde bile ümitsiz olmadık. Antalya’nın geleceğine her zaman güvendik. Bu dönemi birlik ve beraberlik içinde aşmak için hepimiz fedakârlık yaptık, sorumlu davrandık ve en zor dönemi geride bıraktık. Türkiye ve Antalya zorluklar yaşarken, biz bu kürsüden her zaman uzlaşma ve birlik çağrısı yaptık.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugün bu kürsüden bir kez daha uzlaşma ve birlikteliğin önemini vurgulamak istiyorum. İnanıyorum ki, başta Hisarcıklıoğlu başkanımız olmak üzere bütün TOBB camiası bu konuda hemfikirdir. Bizim ticaret kültürümüzde el sıkışma ve uzlaşma olmadan ticaret yapılamaz.

 

Ayrıca iş adamları olarak, artık çok iyi biliyoruz ki; kalkınmanın temelinde;

 • kaliteli eğitim,
 • farklı fikirlere saygı,
 • hukuka dayanan güven ve
 • uzlaşma kültürü vardır.

 

Bu nedenle, uzlaşma kültürüyle milli birliğimizi ve demokrasimizi güçlendirmeliyiz. Demokrasi ve insan hakları konusunda dünyaya örnek olmalıyız. Bunlar sadece siyasi konular değildir, turizmi, ihracatı, hatta konut satışını etkileyen konulardır.

 

Yüksek büyümeye rağmen enflasyon, genç işsizliği, cari açık önemli sorunlarımızdır. Son dönemde bankaların ve büyük firmaların kârlarındaki aşırı artış dikkat çekicidir. Buna karşılık KOBİ’lerin kârlılık ve rekabet sorunları devam etmektedir. Bu çerçevede vergi reformu, uzun vadeli yatırım finansmanı, kayıt dışı ve haksız rekabetin önlenmesi konularında ilerleme sağlamalıyız.

 

Eğitim ve verimlilik reformu artık acil hale gelmiştir. Türkiye tarımda ve turizmde dünyada ilk 10 içerisinde, fakat sanayide, ihracatta ve katma değerde gerideyiz. İngiltere, Fransa gibi ülkelerde tarımda bir çalışan yılda 100 bin dolarlık üretim yapmaktadır. Biz ise 15 bin dolara ulaşmaya çalışıyoruz.

 

İnovasyon hamlesinde geç kalmamalıyız

 

Dünya endüstri 4.0 çağına girerken, orta gelir tuzağından çıkmak için teknoloji ve inovasyon hamlesinde geç kalmamalıyız.

 

Türkiye Cumhuriyeti ilk büyük sanayi hamlesini 1933 sanayi planı ile yapmıştır. Ondan önce 1927’de Yüksek İktisat Meclisi kurulmuştur. 24 kişilik iktisat meclisinin yarısı bakanlardan, yarısı ise oda ve borsa temsilcilerinden oluşuyordu. Atatürk sanayi yatırımlarına öncülük etmiş, özel sektörü de desteklemiştir. Bugün aynı modeli ileri teknoloji için uygulamalıyız. Son dönemde teşvik sistemi yenilikleri bu yolda kapı açmıştır. Elektrikli yerli otomobil projesi de Türkiye’nin teknoloji üretmesi için büyük bir adım olabilir. Sayın Hisarcıklıoğlu başkanımız bu konuda önemli rol üstlenmiştir.

Bütün bunlar, özel sektör ve sivil toplumun katılımıyla, siyasi ve sosyal uzlaşmayla mümkün olan gelişmelerdir.

Antalya ekonomisinin en zor döneminde önemli sorunları birliktelikle aştık

Turizmde PR çalışmaları için Sayın Valimizin öncülüğünde Rusya ve Almanya gibi ana pazarları tekrar kazanmak için çalıştık.

Bütün oda ve borsalar olarak Sayın Başkanımızın öncülüğünde, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımızın destekleriyle başlattığımız Nefes kredisi ekonomiye can suyu olmuştur.

Arkasından KOSGEB kredisi ve KGF destekli büyük kredi paketi gelmiştir. Bu kredi destekleri Antalya’ya büyük katkı sağlamıştır. Bu destekler için Meclis konuşmalarımda teşekkür etmiştim, huzurlarınızda teşekkürümü tekrarlamak istiyorum.

Oda olarak turizme, tarım ve sanayi ihracatına ve ticarete destek olmak için mümkün olan her çabayı harcadık.

Turizmde, tanıtım ve imaj çalışmalarını desteklemek adına dosyalarımızı ilgili bakanlarımızla paylaştık. Yabancı gazetecilerle bir araya geldik, sosyal medyadan 30 milyonu aşkın hesaba ulaşan çalışmalar yürüttük.

Geçen sene ticareti desteklemek için Alışveriş Festivali başlattık. Bu yıl da ikincisini düzenliyoruz. Biz, İstanbul festivali gibi destekler alamadık. Festivali kendi imkânlarımızla yaptık. Çekilişe katılacak işyerlerinde üyemiz olup olmadığına bakmadık, çünkü biz bütün Antalya’nın odasıyız.

Üyelerimize destek olmak üzere;

 • aidatlarımızı en düşük düzeyde tuttuk,
 • e-oda sistemiyle belgelendirme hizmetlerinde tasarruf sağladık,
 • fuar katılım desteklerini artırdık.
 • Gıda, tarım ve yapı malzemelerinde UR-GE projelerimiz başarılı oldu.

Antalya’da turizm için ayrı, tarım ihracatı için ayrı, sanayi ihracatı için ayrı çalışmalar yapıyoruz. Bütün bu tecrübeleri kaynaştırmak ve sinerji yaratmak için Dış Ticaret Kulübü kurduk. Yabancılara konut satışı için de aynı şekilde çalışmalıyız.

Bu yıl güzel bir yeniliğimiz Etik Kurul ve Etik sözleşmeleri hayata geçirmek oldu. Ticarette dürüstlüğü, güven ve itibarı geliştirmemiz, iş ahlakına önem vermemiz gereklidir.

Son dönemde çok çalıştığımız bir konu dijital çağa uyum sağlama konusudur. Odamız bu kapsamda E-Oda çalışmalarını başarıyla yürütmektedir, şimdi mobil oda hazırlıkları başlamıştır.

Oda olarak 2017’yi Inovasyon yılı ilan ettik

İnovasyon merkezi hedefini stratejik planımıza koyduk. İlk aşamada inovasyon yarışması ve proje pazarı çalışmalarını başlattık. Ayrıca Organize Sanayide yeni teknoloji geliştirme bölgesi projesine ortak olduk.

Bu yıl ilk kez Inovasyon yarışması düzenledik. İlk yılda hepsi son derece nitelikli 30’a yakın başvuru aldık. Antalya’nın inovasyon alanındaki kapasitesi bizleri gururlandırdı.

Dijital çağ, inovasyon, endüstri 4.0 çalışmalarımızın yanında farklı bir adım daha attık ve bu yıl ilk defa en güzel vitrin yarışması düzenledik. Çünkü vitrinler bir kentte ticarete verilen değeri gösterir ve kent estetiğinin parçasıdır.

Kültür-sanat yatırımlarına kent turizmi ve ticareti için ağırlık verdik. Türkiye’de sanat ve eğlence sektöründe çalışan sayısı 100 bindir, oysa Almanya, Fransa ve İspanya’da 400 bine yakındır. Dolayısıyla kültür ve sanata daha fazla önem vermeliyiz.

Antalya’da kent müzesi, doğa müzesi ve opera binası gibi güzel projelerin başlamasından memnuniyet duyuyoruz.

Bu dönemde kadın ve genç girişimci kurullarımızın çalışmalarına destek olduk ve kurullarımız güzel çalışmalar yaptılar.

Oda olarak kurumsal geleneklerimize sahip çıkmaya çaba gösterdik. 135 yıllık kurumumuzu ve Antalya’ya karşı sorumluluklarımızı kendimizden üstün tuttuk.

Elbette ki, her dönem görev alan başkanlar, yönetim kurulları, meclisler ve komiteler taş üstüne taş koymuşlardır.

Son 25 yılda Osman Berberoğlu Ağabeyimiz, rahmetli Akay Ağabey, Tunay Ağabey, Sayın Türel, Sayın Özgen, Sayın Budak fedakârlıkla çalışmışlardır. Her zaman kurumsal devamlılığa dikkat edilmiştir. Bu nedenle yaptığımız çalışmalardan söz ederken geçmişte görev alan ve Odamıza katkı yapan bütün başkan ve üyelerimize teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum.

Antalya’nın ve sektörlerin geleceğini konuşmalıyız

Bu dönemde bazı çalışmalarımızı istediğimiz hızda ilerletemedik. Korkuteli Mermer Organize Sanayi Bölgesi projemiz artık son noktaya gelmiştir, Bakanlıkta imza aşamasındadır. Karma organize sanayi bölgesi proje aşamasındadır.

Toplu işyerleri konusunda ulaştırma sektörü Aksu belediyesi desteğiyle bir çözüm geliştirdi. Bu şekilde mobilya, oto galeri, matbaa, seramik, hurda, inşaat malzemeleri gibi birçok sektörde kümelenmeyi Belediyelerimizle birlikte başarmamız gereklidir.

Kuşkusuz asıl konuşmamız gereken konu ise Antalya’nın ve sektörlerimizin geleceğidir.

Dünya iki yönde hızlı bir ilerleme göstermektedir. Bir yön yüksek teknolojidir. Diğer yön ise insanların doğaya dönüşleridir.

Geçen yıl endüstri 4.0’ı konuşuyorduk, bugünlerde yapay zeka gündemdedir. Rusya Cumhurbaşkanı Sayın Putin yapay zekanın en büyük güç olacağını söylüyor.

Diğer tarafta, Avrupa ülkelerinde doğaya dönüş akımı hızlanıyor. Artık otomobil yolu değil, bisiklet otoyolu yapıyorlar. Bütün çatılar güneş paneline dönüşüyor. Birçok ülke tarımda biyolojik ürüne geçiyor.

Avrupa’da birçok evde 4 ayrı çöp kutusu var; yemek atığı, yağ atığı, kağıt, plastik ve cam şeklinde her çöp evde ayrışıyor.

Antalya ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kendimizi bu iki yönde değişime hazırlamalı, kendimizi değiştirmeliyiz.

Antalya Anayasası oluşturmalıyız 

Antalya 2023 hedeflerimizi hep birlikte gözden geçirmeli ve bir Antalya anayasası oluşturmalıyız.

 • Ulaşımda metro, hızlı tren, otoyol ağlarına bağlanma en önemli projelerdir.
 • Kentsel dönüşüm master planının uygulamaya geçirilmeli, ada bazlı dönüşüm başlamalıdır.
 • Kruvaziyer liman projesi hayata geçmelidir.
 • Limanımızın kapasitesi artmalı, Serbest bölgemiz genişletilmelidir.
 • Uluslararası direkt tarifeli uçak seferlerine de teşvik verilmelidir.
 • Batı Antalya’nın butik oteller yoluyla gelişmesi planlanmalıdır.
 • İç bölgelerimizin kırsal turizm yoluyla geliştirilmesi hedeflenmelidir.
 • Sağlık turizmi, kültür turizmi alanlarında daha hızlı bir gelişme sağlanmalıdır.
 • Antalya ekonomisi dijital, akıllı ve yeşil ekonomi hedefiyle gelişmelidir. 2023’e kadar bütün otellerimiz yeşil otel olmalıdır. Bütün restoranlarımız beyaz bayrak hedeflemelidir.
 • Tarımda kooperatifleşmeye, biyolojik üretime, markalaşmaya geçmeli, lojistiğe ve ihracata daha fazla önem vermeliyiz. Birçok Avrupa ülkesinde bölgeler %100 yöresel ürün kampanyaları başlattılar. Biz de İbradı, Akseki, Elmalı, Gündoğmuş, Kaş gibi küçük ilçelerimizde %100 yerli üretim modelini geliştirebiliriz. Oda ve Borsalar olarak yöresel ürün mağazalarıyla bu modeli destekleyebiliriz. Yöresel ürün mağazaları, tarıma ve kırsal turizme bir kapı açacak, hem kent merkezinde ticarete örnek olacaktır.
 • Ticarette küçük işletmelerin turizmden pay alması için alışveriş caddesi konsepti ve estetik kapalı çarşı modelini geliştirmeliyiz. Alışveriş festivalimizi uluslararası boyuta çıkarmalıyız.
 • Antalya ticareti dijital çağa daha hızlı uyum sağlamak zorundadır. E-Ticaret ve dijital Antalya önemli hedefimiz olmalıdır.
 • Bir başka önemli meselemiz mesleki eğitimdir. AR-GE yapan, robot yapan, bir ayağı işyerinde, diğer ayağı okulda, yeni bir teknik eleman sınıfı yetiştirmeliyiz.

Bu hedeflere sevgi, saygı, ahde vefa değerlerini içeren birliktelik kültürüyle ulaşabiliriz.

Turizm ayrı, sanayi ayrı, tarım ayrı, esnaf ayrı, özel sektör, belediye ayrı diye bir şey yoktur.

Bunların hepsi bir tek şeydir ve adı Antalya’dır.

Herkes kendi alanında bir şeyler yapmakta, başarılı olmaktadır. Fakat asıl önemli olan birlikte olmanın heyecanını, mutluluğunu bütün insanlarımıza yaşatmaktır. Bu birlikteliği sağlamak hepimizin en önemli görevidir.

Cumhuriyetimizin 100. yılına sadece 6 yıl kalmıştır.

Çocuk, genç, yaşlı herkes, 2023’te bu güzel vatana sahip olmanın, büyük Türk milletinin bir ferdi olmanın gurur ve güvenini hissetmelidir. Bugün bu birlikteliğimiz vesilesiyle en büyük dileğim, Türkiye’nin ve Antalya’nın bu güzelliği yaşamasıdır.

Ben bu dileklerle konuşmamı tamamlıyor ve törenimizi onurlandıran

 • Sayın Bakanımıza,
 • Sayın Valilerimize,
 • bu törende bizi yıllardır yalnız bırakmayan, Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanımıza,
 • değerli genel başkan yardımcılarımıza,
 • milletvekillerimize,
 • Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza,
 • kamu kurumlarımızın değerli yöneticilerine,
 • oda ve borsa başkanlarımıza,
 • ödül alan değerli dostlarımıza,
 • sevgili meclis ve komite üyelerimize,
 • mesai arkadaşlarıma,
 • bütün ATSO ailesine,
 • hepinize bir kez daha sevgilerimi, saygılarımı, teşekkürlerimi arz ediyorum.”

Törende protokol konuşmalarının ardından TOBB tarafından Antalya’da yaptırılan Fen Lisesi’nin açılış seremonisi gerçekleştirildi.

TÖRENDE ÖDÜL ALAN KİŞİ VE KURULUŞLAR ŞÖYLE

GELİR VERGİSİ TAHAKKUK (TL)
1 MEHMET DİKMEN – DİKMENOĞLU TİCARET 959.731,46 TL
2 ALİ ÖZKAN – ÖZKAN TUHAFİYE 834.959,21 TL
3 İZZET MÜNÜR UZUN – UZUN NAKLİYAT 798.973,41 TL
KURUMLAR VERGİSİ TAHAKKUK (TL)
1 CK AKDENİZ ELEKTRİK PERAKENDE SATIŞ A.Ş. 35.915.724,05 TL
2 AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. 22.726.882,50 TL
3 ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş. 10.132.618,16 TL
TEMSİLCİLİKLER GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ BİRİNCİLERİ TAHAKKUK (TL)
1 AKSEKİ TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: ÖMER DURUK TESİSLERİ PET.ÜRN.OTO YEDEK PARÇA GIDA TUR.TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ. 195.861,15 TL
2 KEMER TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: PGS OTELCİLİK TURİZM TİCARET A.Ş. 5.685.254,21 TL
3 ELMALI TEMSİLCİLİĞİ GELİR VERGİSİ: MEHMET ALİ DOĞAN 44.520,90 TL
4 ELMALI TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: KURUBAŞ PETROL NAKLİYAT TİCARET LTD.ŞTİ. 192.215,46 TL
5 GAZİPAŞA TEMSİLCİLİĞİ GELİR VERGİSİ: ALİ OĞUZ-KALADIRANLI TİCARET 440.208,41 TL
6 GAZİPAŞA TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: CEMAL ŞENOL GIDA VE TEMİZLİK MALZ. İNŞ. PET.TUR.TİC.SAN.LTD.ŞTİ. 210.363,76 TL
7 KORKUTELİ TEMSİLCİLİĞİ GELİR VERGİSİ: MEHMET KASAP 160.727,21 TL
8 KORKUTELİ TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: NUR GIDA İNŞAAT TURİZM UNLU MAM.VE SU ÜRÜN.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. 524.361,29 TL
9 SERİK TEMSİLCİLİĞİ GELİR VERGİSİ: FATMA YAMAN 186.598,64 TL
10 SERİK TEMSİLCİLİĞİ KURUMLAR VERGİSİ: NUNHEMS TOHUMCULUK A.Ş. 3.029.881,79 TL
2016 YILI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMETLER
SEYAHAT ACENTALARI MATRAH ($)
1 MP TURKEY TURİZM A.Ş.- ANTALYA ŞUBESİ 208.402.612,98 $
2 AKAY İNŞAAT TURİZM OTELCİLİK VE YATIRIM A.Ş. 26.771.956,46 $
3 KİLİT GLOBAL TURİZM SEYAHAT SAN.VE TİC.A.Ş. 25.047.089,08 $
KONAKLAMA TESİSLERİ MATRAH ($)
1 SERTAŞ TURİZM YATIRIM VE İŞLETMECİLİK A.Ş. -ROYAL WINGS HOTEL ŞUBESİ 27.565.213,02 $
2 ÖZALTIN OTEL İŞLETMELERİ A.Ş. -GLORIA GOLF RESORT 18.416.144,71 $
3 GİTAŞ TURİZM TİCARET İNŞAAT TAAHHÜT VE SAN.A.Ş. 17.457.602,87 $
İHRACAT DÖVİZ GELİRİ MATRAH ($)
1 ADOPEN PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ A.Ş. 88.343.484,11 $
2 ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş. 69.881.283,59 $
3 AGT DIŞ TİCARET A.Ş. 56.781.002,68 $
YAŞ SEBZE VE MEYVE MAMULLERİ İHRACATI MATRAH ($)
1 KOÇ ZİRAİ ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 12.157.487,65 $
2 DİLBAZ İHRACAT İTHALAT VE PAZ. GIDA TARIM ÜRÜNLERİ İNŞ.TAŞ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ. 8.831.396,72 $
3 BEYAZKULE TARIM ÜRÜNLERİ GIDA AMBALAJ İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİC.LTD.ŞTİ. 8.240.355,00 $
SÜS BİTKİLERİ VE MAMULLERİ İHRACATI MATRAH ($)
1 FLOWERLAND TARIM İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. 5.258.590,76 $
2 ÇİÇEKÇİLER BİRLİĞİ DIŞ TİCARET A.Ş. 4.899.069,00 $
3 FLEURANTALYA SÜS BİTKİSİ ÜRETİM VE PAZARLAMA A.Ş. 4.134.306,10 $
TÜRKİYE’NİN İLK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI ÜRETİMDEN SATIŞLAR (TL)
1 AGT AĞAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 690.275.953,00 TL
2 ADOPEN PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ A.Ş. 485.910.828,00 TL
3 YÖRÜKOĞLU SÜT VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİC. A.Ş. 265.222.447,00 TL
TÜRKİYE’NİN İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALAN ANTALYA FİRMALARI ÜRETİMDEN SATIŞLAR (TL)
1 ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş. 239.214.461,00 TL
2 EKİCİLER SÜT GIDA TARIM HAYVANCILIK SAN.VE TİC.A.Ş. 214.501.162,00 TL
3 ANKUTSAN ANTALYA KUTU SANAYİ OLUKLU MUKAVVA KAĞIT TİCARET A.Ş. 167.368.825,00 TL
SGK’YA EN ÇOK PRİM ÖDEYEN İLK 3 FİRMA SİGORTA PRİMİNE ESAS KAZANÇ (TL)
1 GÜNEŞ EKSPRES HAVACILIK A.Ş.-SUN EXSPRESS 101.849.430,11 TL
2 GALERİ KRİSTAL TURİZM İNŞAAT PAZARLAMA VE TİC.A.Ş. 84.246.766,80 TL
3 FINE OTEL TURİZM İŞLETMECİLİK A.Ş.-RİXOS 78.361.055,16 TL
ANTALYA İNOVASYON ÖDÜLLERİ Kategori
1 GİTEK ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜH.AR.GE.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. ÜRÜN İNOVASYONU
2 GÜNCEM TURİZM TİCARET A.Ş. HİZMET İNOVASYONU
3 AGT AĞAÇ SAN.VE TİC.A.Ş. PAZARLAMA İNOVASYONU
4 RAL TEKSTİL A.Ş. ORGANİZASYON İNOVASYONU
5 EVET ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MÜH.SİST.MED.A.Ş. SÜREÇ İNOVASYONU
6 MERT BODRUMLU ÖZEL ÖDÜL
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ