A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

AVM Otoparkında Yapılan Kazalar İçin Şok Karar!

AVM Otoparkında Yapılan Kazalar İçin Şok Karar!

Sigorta Karşılamıyor İzmir’de bulunan bir AVM otoparkında meydana gelen kaza sonucunda karar, sigorta şirketinin masrafları karşılamaması yönünde oldu. Söz konusu dosya Yargıtay’a iletildi.

İzmir’de Çiğli’de bulunan bir AVM’nin otoparkında, bir sürücü tek yön olan yola doğru dönerken otoparktan çıkış yapan başka bir araca çarptı. Olay yerinde tutulan tutanaktan sonra sigorta şirketine durum aktarıldı. Sigorta şirketi, söz konusu kazanın otoyolda değil otoparkta olduğu gerekçesiyle zararı karşılamayacağını belirtti.

Kazadan sonra aracında hasar olan O.Y. kendi masraflarını kendi karşılamak zorunda kaldı. Daha sonra karşıdaki aracın sigorta şirketine dava açıldı. İzmir 11. İcra Müdürlüğü’nün icra takibine itiraz etmesi ile birlikte O.Y. bu kez soluğu İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde aldı. Mahkeme tarafından gönderilen dosyada “Maddi hasarlı kazanın meydana geldiği yer (AVM otoparkı) itibarıyla trafik kazası niteliğinde olmadığının anlaşılması ve ihtisasları dışında olması” gerekçesiyle değerlendirilme yapılmadığı belirtildi.

Şahsın avukatı tarafından yapılan açıklamada İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin, Adli Tıp Kurumu’nun AVM otoparklarını trafik alanı saymamasından ve Yargıtay’ın da bu kararı onamasından dolayı buralarda gerçekleşen kazalardan kimsenin sigortadan para alamayacağı açıklandı.

Karar hakkında açıklama yapan Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Hakan Tokbaş “Bazı sigorta şirketleri, AVM otoparklarında meydana gelen trafik kazalarının karayolu dışında olduğunu gerekçe göstererek zararı karşılamıyor ancak kanun çok açıktır” diyerek sigorta şirketlerinin bu kazalardan sorumlu olduğuna işaret etti.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ