05.12.2021 - Akdeniz İş Dünyası - Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri - Firma Rehberi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Su Arıtmaya Büyük Destek

Reklam
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Su Arıtmaya Büyük Destek

Bakanlık tarafından su artırma tesislerine yönelik yapılan çalışmalar ile 2023’e kadar yaklaşık 500 tesis yapılacak.

Yapılacak olan çalışmaları üstlenecek olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tesislere enerji konusunda destek sunacak. Projede amacın tesislerde kullanılacak olan suların kalitesinin artırılması olduğu belirtilirken aynı zamanda da doğal kaynaklara zarar verilmeyecek.

HEDEF 2023’TE YAKLAŞIK 500 TESİS

Ülke çapında kullanılan su kaynaklarının daha mantıklı ve daha sağlıklı şekilde yapılması için yapılacak olan projede hedefin 2023’e kadar 501 arıtma tesisini kapsamak olduğu belirtildi. Geçmiş yıllar ile karşılaştırıldığı zaman 2002 senesinde mevcut bulunan arıtma tesisi kapasitesinin 145 olduğu hatırlatılırken geçtiğimiz sene bu sayı 954’e yükselmişti.

Çalışmaların 2015 yılında başlatıldığı belirtilen proje 2023 senesine kadar devam edecek. Böylece toplamda 501 tesis yapılacak.

ENERJİ KONUSUNDA BAKANLIK’TAN DESTEK

Projede asıl amacın kullanılan sulardaki kaliteleri yükseltmek ile birlikte kaynakların ömürlerini uzatmak olduğu belirtilirken, bu çalışmalarda harcanacak olan enerjinin büyük bir bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üstlenilecek. Bakanlığın üstlendiği enerji, %50’lik bir dilimi oluşturuyor. Toplama bakılırsa 2011 senesinden geçen seneye kadarki süreçte Bakanlık 216 milyon Türk Lirası değerinde bir harcama yapmış olduğu ortaya çıkıyor.

Haber : Ekonomi Haber

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ