A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Deprem Sigortalı Konut Sayısı Artırılacak

Deprem Sigortalı Konut Sayısı Artırılacak

Başbakan Yardımcısı Şimşek tarafından yapılan zorunlu deprem sigortası açıklamasında, mevcut sigortalı sayısının ilerleyen dönemde daha da artırılması için faaliyetlere başlanacağı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı deprem sigortasına yönelik açıklamalarda önemli istatiksel bilgiler vererek, konuyu etraflıca değerlendirdi. 200 yılından itibaren 17 sene içerisinde devamlı olarak deprem sigortalı olan yapıların %2 olarak kaydedildiğini belirten Şimşek, oranın düşük olduğunu ifade ederek oranın yükseltilmesi ve zaman içerisinde bir devamlılık sağlaması için gereken çalışmaların başlatılacağını kaydetti.

EKONOMİYE DE BÜYÜK ZARARLAR VERİYOR

Açıklamalarında depremin etkilerinden de bahseden Şimşek, depremin sadece fiziksel zararlarla kalmayıp ülke ekonomisine de ciddi oranda zararlar verebildiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıllarda ’99 Marmara Depremi’nde yaşanan kayıplardan sonra DASK’ın ortaya çıktığına dikkat çeken Şimşek, 2000 yılından itibaren kurumun faaliyetlerine sorunsuz devam ettiğini belirtti.

Yapılan teşvik çalışmaları ve çeşitli faaliyetler sonucunda bu sene toplamda sigortalı olanların sayısının 8 milyonu geçtiğine işaret eden Şimşek, aynı zamanda da sigortalılık oranında da gözle görülür bir büyüme kaydedildiğini belirtti. 2000 yılından bu zamana kadar toplamda 558 adet yıkıcı deprem meydana geldiğini belirten Şimşek, bu depremlerde 23 bin adet hasar dosyası açıldığını ve kurum tarafından yaklaşık 175 milyon lira tazminat ödendiğini ifade etti.

Şimşek, Türkiye’nin %50’sinden fazlası birinci ve ikinci kuşaktan deprem riski taşıdığını belirten Şimşek, deprem konusunda sigortalılaştırmanın önünün açılması gerektiğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ