A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Devrede: Kayıt Olmayana Ceza

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Devrede: Kayıt Olmayana Ceza

Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan bir açıklamaya göre Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi artık kullanılmaya başlandı. Buna göre kayıt dışı işlemlerin önüne geçilerek elektronik ticaretteki satış hacmi artırılacak.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ile ilgili müjdeyi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu kapsamda elektronik ticaret yapan web sitelerinin takip edilip kayıt altına alınacağını belirtti. Buna göre sistem kapsamında kayıt ve bildirim konularında gerekli bildirimleri yapmayanlara 5 bin liradan başlayan ve 20 bin lirayı bulan idari para cezalarının kesileceğini ifade etti.

Türkiye’de toplamda 46,2 milyon internet kullanıcısı olduğunu hatırlatan Bakan Tüfenkci, açıklamalarında elektronik ticarette yaşanan mevcut güvenlik endişelerinin, toplam perakende ticaret içerisindeki payının %3,5 seviyelerinde bulunduğunu ve bu ortalamanın küresel bazdaki ortalamanın altında olduğunu kaydetti.

Böylece Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) ile bu hacmin genişletilmesinin amaçlandığını belirten Bakan, aynı zamanda elektronik ticaretteki güvenin de artırılacağını vurguladı. Aralık ayının ilk günü itibariyle başlayan sisteme 30 günlük süreç içerisinde kayıt olmayan ve bildirim konularında gerekli yükümlükleri yerine getirmeyenlere idari para cezası kesilecek.

Konu hakkında açıklamalarına devam eden Tüfenkci, elektronik platformlarda ticari faaliyetlerini sürdüren aracılar, hizmet sağlayıcıların, bu hizmetlerine başlamadan önce ETBİS’e kayıt olmaları gerektiğini belirterek, sınır ötesi e-ticaret faaliyetlerinde de gerçekleşen ticaretin yıllık hacmiyle ilgili bilgilerin her yılın Mart ayı sonuna kadar yapılması gerektiğini ifade etti.

Uygulanacak olan sistem ile birlikte elektronik ticarete ilişkin satış hacmi artırılacak ve bununla beraber güven ortamı oluşturulacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ