A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Karşılıksız Çek Oranında Artış: Bankalar Önlem Almalı

Karşılıksız Çek Oranında Artış: Bankalar Önlem Almalı

Yapılan açıklamaya göre 2017 yılında toplamda 300 binden fazla çekin karşılıksız çıktığı belirtildi. Çeklerin tutarı yaklaşık 11 milyar lira değerinde.

2017 yılında Ocak ile Eylül ayları arasındaki dönemde toplam 300 bini aşan çekin karşılıksız çıktığı belirtildi. Yapılan açıklamada bu çeklerin mali tutarlarının yaklaşık olarak 11 milyar lira değerinde olduğu kaydedildi.

%7.4 ORANINDA ARTIŞ

TESK Başkanı Palandöken tarafından ele alınan konu ile ilgili açıklama yapıldı. Karşılığı olmayan çeklere yönelik yeni bir sistem geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Palandöken, bu yıl ibraz edilen çeklerin mali toplamının geçen seneye göre toplamda %7,4 arttığını belirti. Aynı dönemde çek adetlerinde ise azalma yaşandığı kaydedildi. İlgili azalma %9 oranında gerçekleşti.

“İNCELEMELER YAPILMALI”

Karşılığı çıkmayan ya da protestolu olarak belirtilen çekler ile ilgili olarak bankalara çeşitli görevlerin düştüğü belirtilen açıklamada, çek hesabı açmak isteyenlerin vatandaşlar üzerinde çeşitli incelemeler yapılması gerektiğini belirten Palandöken, bankalar tarafından denetimlerin daha sıkı bir şekilde uygulanmasının şart olması gerektiğini ifade etti. Karşılıksız çıkma ihtimalinin düşürülmesine yönelik olarak çeşitli düzenlemelerin yapılmasının, bu tip olayların önüne geçebileceği belirtilirken, bankaların konuyla alakalı arşiv sisteminin, bu kapsamda kullanılabileceği kaydedildi.

Yapılacak olan düzenlemelerin, vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilebilmesi için önemli bir adım olacağını belirten Palandöken, açıklamalarının devamında en çok karşılıksız çek işleminin gerçekleştiği illerin başında İstanbul geldiğini belirtti. İstanbul’u sırasıyla, Ankara, İzmir ve Bursa takip etti.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ