A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Kasım Ayı TÜFE Verilerinde Yüzde 1,49’luk Artış

Kasım Ayı TÜFE Verilerinde Yüzde 1,49’luk Artış

Yıllık ÜFE ile birlikte günün önemli verilerinden olan Tüketici Fiyat Endeksine ilişkin raporlar yayımlanırken, söz konusu verilerin geçtiğimiz aya göre %1,49 oranında arttığı kaydedildi.

Kasım ayında, geride bıraktığımız aya göre %1,49 oranında yükseliş gören TÜFE, geçtiğimiz Aralık ayına nazaran %11,16 oranında artış yaşarken, geçen senenin aynı dönemine göre ise %12,98 oranında bir yükseliş kaydetti. Bunun yanı sıra 12 aylık ortalamalara bakıldığında ise verilerde %10,87 oranında artış kaydedildi.

2017 yılının Kasım ayında gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,11 oranında, ulaştırmada %2,01, diğer mal ve hizmetlerde %1,84 artış görülürken konutta ise %1,25 oranında bir yükseliş görüldü. Belirtilen ay kapsamında gözle görülen bir düşüş yaşayan grup olmadığı belirtilriken, ana harcama grupları içerisinde alkollü içerecekler ve tütün grubunun %0,01 oranında kalması da grubun en az artış gösteren grup olmasında etken oldu.

Verilerin bölgelere göre sınıflandırılması kapsamında ulaşılan verilerde ise geçen senenin Aralık ayına göre en büyük artışın %12,33 oran ile TR63 Bölgesi olduğu ifade edildi. Bu bölge Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’den oluşurken, bir diğer artış yaşayan bölge ise TRB2 oldu. Söz konusu bölge %14,38 oranında bir artış yaşarken diğer bölgenin içerisinde bulunan iller Van, Muş, Bitlis, Hakkarı oldu. Kasım ayı kapsamında endekste yer alan 414 madde arasındaki fiyat değişimleri incelendiğinde 47 maddede fiyat değişikliği görülmedi ve 295 maddenin fiyatında artış yaşandı. Bununla beraber 72 maddede fiyat düşüklüğü görüldü.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ