A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Kira Sözleşmesi Konusu Yargıtay’a Taşındı

Kira Sözleşmesi Konusu Yargıtay’a Taşındı

Kira kontratı konusunda büyük bir değişiklik yapıldı. Buna göre artık kontratlar,her yaprağında teker teker imza olmazsa bile kabul edilecek.

Ülke genelinde birçok vatandaşı doğrudan alakadar eden karar Yargıtay tarafından imzalandı. Buna göre artık kira sözleşmelerinde sayfaların hepsinde imza atılmamış olursa bile ilgili sözleşme yine de kabul edilecek.

EMSAL KARARA NEDEN OLAN OLAY GAZİANTEP’TE YAŞANDI

Kararın alınmasında rolü olan olay 2011 senesinde Gaziantep’te başlayan bir dava sonucunda gerçekleşti. İlgili davada ev sahibi, kiracıdan yüklü miktardaki kira borcunu tahsil etmek için kiracısına dava açtı. Kiracı, konuyla ilgili olarak yaptığı savunmada, sözleşme üzerinde imzası olmadığını, herhangi bir kağıda atılan imza ile sözleşmenin birleştirildiğini savundu. Mahkeme olayda kiracıyı haklı bulunca olay Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay tarafından incelenen olayda, yapılan sözleşmenin kaç sayfadan oluşursa oluşsun teker teker bütün yapraklarında imza şartı taşımadığına hükmedince, davanın reddedilmesi konusu tekrar gündeme geldi. Kararın iptal edilmesi gerektiğini belirten Yargıtay, oy birliği ile karar verdi. Benzer konulara da örnek teşkil eden Yargıtay kararından sonra olayın tekrar mahkemeye taşınması bekleniyor.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ