A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Kırmızı Et Satışlarındaki Artış Beyaz Et Fiyatlarını Dibe Çekti

Kırmızı Et Satışlarındaki Artış Beyaz Et Fiyatlarını Dibe Çekti

Geride bıraktığımız dönemlerde kırmızı et satışlarının tavan yapması beyaz et fiyatlarını dibe çekti.

Kurban Bayramından artan kırmızı et satışının uzun vadede etkileri ortaya çıkmaya başladı. Böylece beyaz et fiyatlarında düşüş yaşanmaya başlandı.

VATANDAŞA FIRSAT DOĞDU

Bayram öncesinde beyaz et fiyatlarında, seviye şimdiye nazaran daha yüksekti. Genellikle her sene bu aylarda yaşanan bu fiyat hareketliliği, esnafı şaşırtmazken, vatandaşa fırsat niteliğinde oldu. Fiyatlarda yaşanan düşüşlerin, dönem itibariyle normal olduğunu ifade eden bir esnaf, fiyatların bu şekilde uzun bir süre süreceğine işaret etti.

KIRMIZI ETE OLAN İLGİ AZALDI

Bayrama girmeden önce ve bitiminde kırmızı ete talebin oldukça yoğun olduğunu belirten uzmanlar, bu dönemlerde beyaz ete olan ilginin azaldığını ve doğal olarak talep olmadığı için fiyatların düştüğünü dile getirdi. Fiyat düşüklüğünün, talep artışına sebep olacağı belirtilirken vatandaşın bu fırsatlı dönemi değerlendirmesi gerektiği de ifade edildi. Fiyatı düşen bir başka et de kanat incik oldu. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde tercih edilen bu et, mangallık olarak pişirildiği için şu sıralar talebi oldukça azaldı.

Havaların soğuması ve doğal olarak mangal mevsiminin de bitmesi ile fiyatlarında düşüş olan kanat inciğin kilogram fiyatlarında 9 liralık bir düşüş yaşandığı ifade edildi. Kırmızı et talebinde hala gözle görülür bir düşüş olmadığı ifade edilirken, beyaz ete olan talebin artması ile birlikte kırmızı ette de düşüş yaşanması bekleniyor.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ