A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Kokoreçten Sonra Sıra Kebap ve Dönerde

Kokoreçten Sonra Sıra Kebap ve Dönerde

Avrupa Parlamentosu’nun Gıda Komitesi, insan sağlığına zararlı olduğunu iddia ettiği fosfatın döner ve kebap gibi ürünlerde kullanılmamasını talep etti.

Daha önceden kokoreç yasağı ile gündeme gelen Avrupa Birliği, şimdi de böbreklere ve kalbe zarar verdiği sebebiyle dondurulmuş kebap, döner ve sosis gibi ürünlerde fosfatı yasaklamak istiyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Gıda Komitesi tarafından sunulan teklifte fosfatın insan için zararlı bir etken olduğunu ve bu nedenle kebap ile dönerlerde kullanılmasına artık müsaade edilmemesi istenildi. Teklif, yirmi iki karşı oya rağmen otuz iki oyla kabul edildi. İlgili yasağın yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda da kabul edilmesi gerekiyor. En yakın genel kurul, Aralık ayının ikinci haftasında gerçekleşecek.

Avrupa Birliği Parlamentosu üyelerinin fosfatı yasaklama girişimleri üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, fosfat etkeninin kimi miktarlarda kullanılmasının insan sağlığı açısından bir zararının bulunmadığı, ancak yapılacak çalışmalar ile insan sağlığına zarar verici maddeler bulunması hâlinde onlarla ilgili revizyonun yapılabileceğini aktardı.

Fosfat kullanımı eğer Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yasaklanırsa, bu yasak Türkiye’yi de etkileyecek. Avrupa Birliği’ne üye olmaya çalışan Türkiye, AP ile ilgili yasakları ve mevzuat değişikliklerini takip etmek zorunda.

Öte yandan geçtiğimiz dönemde Rusya’da düzenlenen Dünya Döner Zirvesi’nde de yetkililer ilginç bilgiler verdi. Bu bilgilere göre dünya üzerinde bireylerin tükettikleri döner miktarı, fast food zincirlerinin tükettiklerine nazaran iki misli konumunda.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ