27.10.2021 - Akdeniz İş Dünyası - Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri - Firma Rehberi

Kuruyan Çiçekler Arıcıları Üzdü: Bu Sezon Bal Üretimi Düşük

Reklam
Kuruyan Çiçekler Arıcıları Üzdü: Bu Sezon Bal Üretimi Düşük

Yurdun genelinde hakim olan sıcaklıklar en çok arıcıları vurdu. Mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklıktan dolayı arıların çiçeklerden aldığı verim azaldı.

Arıcılık konusunda önemli bir yeri olan çiçeklerin, sıcaklıklardan dolayı zarar görmesi dolaylı yollardan bal üreticilerini kötü etkiledi. Yurdun en önemli arıcılık bölgesi olan Kars, aynı zamanda da yükseklik bakımından ideal koşulları karşıladığı için, çeşitlilik konusunda da alternatifi çok olan bir bölge. Fakat son zamanlarda mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklık, çiçeklerde hasar oluşmasına sebep olurken aynı zamanda da arıların bal yapması konusunda bir engel oluşturdu.

SICAKLAR OLUMSUZ ETKİLEDİ

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, son zamanlarda yaşanan aşırı sıcaklardan ötürü en çok etkilenen sektörlerden birinin arıcılık olduğunu ifade ederek, kuraklığın bu işe olan olumsuz etkilerinden bahsetti. Arıların bal üretimindeki işleyişini hatırlatan Ertaş, sıcaklıklar nedeniyle bu işleyişte yaşanan aksiliklerin bal üretiminde olumsuz etkiler bıraktığını ifade etti.

Kars ve çevre bölgelerde yılın Mayıs ayında başlayan sıcakların, rüzgar ile birlikte kurutucu etki bıraktığını belirten Ertaş, bal üretiminde yaşanan düşüşü sıcaklıkların çiçeklere olan etkisine bağladı.

Kaynak : Ekonomi Haber

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ