A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Maden Ocaklarında Yeni Dönem

Maden Ocaklarında Yeni Dönem

Madencilik alanında yeni kararların alındığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yeni teknolojilerin kullanılarak, akıllı kömür dönemine girildiğini belirtti.

Enerji alanında yeni bir döneme girildiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömürün ilk aşamasından çıkarılmasından, elektrik üretilmesi alanına kadar ki süreçte bilimsel bir strateji ile ilerlediklerini belirtti. Biliminde işin içine girdiğini belirterek, kömüre akıllı kömür denildiğini belirtiyor. Akıllı kömür döneminin başlayacağını belirten Albayrak, kömür madenlerinin üretimini arttırmak amacıyla teknolojiye önem verildiğini belirtti.

Madencilik alanında gelişmeler kat etmeye önem veren Albayrak, eni projelerle bu sektörü giderek canlı bir hale getireceklerini belirtti. İşçileri çıkarmanın kömür madenlerindeki verimi arttırmayacağını belirten Albayrak, istihdamı arttırmayı planladıklarını belirtti. Yapılacak işlerin göz önünde olduğunu ve herkesin bunlara ulaşabileceğini belirten Albayrak, şeffaf bir şekilde çalışmaların yürütüldüğünü belirtiyor.

Kömür üretiminde dışa bağımlı olmaktan kurtulacağımızı söyleyen Albayrak, bu yüzden emin adımlarla ilerlemeyi hedeflediklerini belirtti. Madencilikte yaşanan aksaklıkların büyük hasarlar verdiği belirtilirken bunların önüne geçmek için tedbirlerin alınacağı vurgulandı. Kaçak kömür ticaretinin artmasını durdurmak istediklerini belirten Albayrak, bunların önüne geçmeye çalışacaklarını belirtti. İşletmelerde denetimlerin artacağı ve ruhsat ve izni olmayan yerlere kapatma ve para cezaları verileceği belirtildi.

Güvenlik tedbirleri almayan madenlere kapatma cezaları verilecek. Yıl içerisinde madenlere denetim sayıları arttırılacak ve kurallara uyulmaması tespiti gerçekleştirilen ocakların işletmecilerine kapatma veya para cezası verilecek. Madenler risk büyüklüklerine göre 3 gruba ayrılırken, risk şiddetine göre, yılda bir, iki ve dört keze kadar denetimler yapılacak.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ