A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Meyve ve Sebzeler Artık Daha Hijyenik Koşullarda Satılacak

Meyve ve Sebzeler Artık Daha Hijyenik Koşullarda Satılacak

Sebze ve meyvelerin taşınması ve korunması gibi süreçlerde uygulanacak olan prosedürlerde kararlar alındı. Buna göre birbirinden ayrı ürünlerin aynı araçlarla sevkiyat edilmesi gibi durumlarda farklı ürünlerin zarar görmemesi için tedbirler alınacak.

Bakanlık tarafından, sebze ve meyvelerin taşınması, paketlenmesi ve korunması gibi durumlar için yeni kararlar alındı. Ürünlerin paketlenmesi sırasında artık isteyen istediği gibi paketleme yapamayacak; sadece tek bir seferde kullanılabilen ya da üretimi ‘tekrar kullanılabilen’ şeklinde yapılan paketler kullanılacak. Ayrıca paketlerde kullanılan maddeler, yabancı maddelerden korunmuş olacak. Şayet tekrar kullanılabilen ürünler için de, hijyenik çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu kapsamda kararda belirtildiği gibi dezenfekte işlemleri şartı getirilecek.

ÜRÜNLER ZARAR GÖRMEYECEK

Ürünlerin sevkiyatı sırasında aynı araç içerisinde bulunan birçok farklı ürünler için de yeni bir karar alındı. Buna göre, yan yana istiflenen ürünlerin birbirine zarar verebilmesi gibi durumlarda, o ürünlerin aynı araç ile taşınmasına izin verilmeyecek. Böylece ürünlerin taşınması konusunda da bir standarda ulaşılmış olacak.

SOĞUK HAVA KOŞULLARI

Soğuk hava depoları ile ilgili de alınan kararlara göre, ürünlerin bozulmasına imkan verilmeyeceği gibi, ürün kalitelerini düşürecek koşulların da oluşmasının önüne geçilecek. TSE tarafından belirlenen uygun koşullara uyulması zorunlu hale gelecek. Soğuk hava deposunda bulunması gereken ürünler, marketlerde sadece soğutucu olan bölümlerde satılabilecek. Bunun haricinde ürünler, ambalajlarından çıkarılmamak kaydıyla sadece belirlenen reyonlarda satılabilecek.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ