A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Rusya Domates İthalatı İçin Yeni Tarih Belirledi

Rusya Domates İthalatı İçin Yeni Tarih Belirledi

Rusya’nın yapacağı domates ithalatına ilişkin tarihin revize edildiği belirtildi. Buna göre ilgili süreç 1 Kasım tarihinden itibaren başlayacak.

Bir süre önce Rusya ile yaşanan siyasi kriz, ticari ilişkileri de zedelemiş, iki ülke arasındaki ihracat anlaşmaları iptal edilmişti. İlişkilerin normal seviyelere inmesi ile birlikte başlayan görüşmeler, ihracatın önünü açarak ticari ilişkilere de pozitif olarak yansımıştı. Yaşanan ticari ilişkilerdeki olumlu süreçte Rusya’nın domates ithalatı konusunda verdiği tarihin bugün revize edildiği belirtildi. Rusya’dan yapılan açıklamada ilgili yasağın yılın son ayında kaldırılacağı ifade edilmişti. Alınan yeni karar ile birlikte bu süreç Kasım ayının ilk gününe çekildi.

EKİM AYININ SONUNDA TİCARETLER BAŞLAYACAK

Ekonomi Bakanı Zeybekçi tarafından ele alınan konuyla ilgili olarak, tarım ürünlerinde hiçbir ürünün kısıtlamaya dahil olmadığı belirtildi. Kasım ayından itibaren Rusya’ya birçok tarım ürünü ihracatı yapılabileceği bilgisi verildi.

RUSYA’NIN BAKIŞ AÇISI DA OLUMLU

Rusya ile olan ilişkilerden söz eden Bakan Nihat Zeybekçi, söz konusu ülke ile olan ticari ve ekonomik ilişkilerde amaçlarının hiçbir şekilde engel oluşturacak gelişmeler yaşanmaması olduğunu ifade etti. Bu kapsamda Türkiye’nin olumlu davrandığı gibi Rusya’nın da aynı şekilde pozitif bir yaklaşım sergilediğini belirten Zeybekçi, Rusya yönetiminden daha önce verilen 1 Aralık kararının, daha erken bir tarihe çekildiğini de sözlerine ekledi.

Böylece Ekim ayının sonunda Türkiye’den Rusya’ya birçok tarım ürünü ticaretine başlanacağının altı çizildi

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ