A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
16.04.2024 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Rusya’ya Domates İhracatının Önü Açıldı: 50 Bin Ton Gönderilecek

Rusya’ya Domates İhracatının Önü Açıldı: 50 Bin Ton Gönderilecek
Uzun zamandır Rusya ile yaşanan ticari anlamdaki sınırlamalarda gelişme kaydedildi. Domates ihracatı konusunda sınırlama uygulayan Rusya’dan konu hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ilgili ürünün ihracatına izin verileceği; ancak bu ticaretin belirli bir sınır kapsamında yapılacağı belirtildi.
50 BİN TON SINIR
Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich tarafından yapılan açıklamada bu sınırın 50 bin ton olarak belirlendiği kaydedildi.
AMBARGO KOYULMUŞTU
Yaklaşık 2 yıl önce yaşanan ‘uçak gerginliği’ sebebiyle Türkiye’ye ticari anlamda ambaro koyan hükümet, ilerleyen ilişkiler ile birlikte, yasağın yavaş yavaş kalkacağına işaret etti. Yaşanan krizden sonra ülkede üretilen domatesler elde kalmış ve fiyatları ucuzlamıştı.
RUSYA’YA %65 ORANINDA İHRACAT YAPILIYORDU
Geçtiğimiz günlerde Rusya’dan yapılan açıklamada, belirtilen dönemde yerli çiftçilerin domates üretimine ağırlık verdiklerini belirterek, söz konusu yasağın tamamen kaldırılması durumunda yerli üretime zarar verileceğini düşündüklerini kaydetmişti. Türkiye’den de yapılan teklifte, Rusya’da üretimin yapılmadığı dönemlerde ihracat gerçekleştirilebileceğine yönelik bir düşünce ortaya atılmış, Rusya bu fikre sıcak baktığını ifade etmişti. 2015 senesinde dünyaya gönderilen domateslerin %65’i Rusya’ya gidiyordu. Yaşanan krizden sonra bu oran sıfıra düşünce iki ülke ekonomisinde de sarsılmalar meydana geldi. Son gelişmeler ile bu durum düzelecek gibi görünüyor.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ