A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
09.08.2022 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Rusya’ya Yapılan İhracatta Mücevher Ön Planda

Rusya’ya Yapılan İhracatta Mücevher Ön Planda

Rusya’ya yönelik yapılan ihracat verileri açıklandı. Bu veriler doğrultusunda yapılan ihracatta en yüksek artış mücevher sektöründe gerçekleşti.

Bu sene içerisinde Ocak ayından Eylül ayına kadar geçen süreçte gerçekleşen Rusya’ya ihracat oranının makul seviyede yükseldiği belirtilerek konu hakkında detaylı açıklama yapıldı. Geçtiğimiz sene aynı döneme nazaran %52,5 yükselen ihracat verileri, geçtiğimiz sene yaşanan siyasi ve askeri olaylar yüzünden neredeyse dibi görmüştü. İHRACAT DİBİ GÖRMÜŞTÜ Rusya ile gerçekleşen ihracattaki yükselişin bariz sebeplerinden birisi, arada yaşanan diplomatik sorunların çözümü oldu. TİM tarafından açıklanan veriler doğrultusunda Kasım ayı 2015’te yaşanan ihracattaki büyük düşüş sonrası Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gergin ilişkiler ile birlikte dip seviyeleri görmüştü.

MÜCEVHER SEKTÖRÜNDE ARTIŞ

Gerçekleşen ihracatta Ocak ayından Eylül ayına kadar süren 8 aylık bir süreçte, birçok sektörde artış yaşandı. En hızlı artış mücevher sektöründe gerçekleşti. Buna göre ilgili sektördeki rakamsal artış geçtiğimiz yıl yaklaşık 7 milyon dolar iken bu sene 21,5 milyon dolar şeklinde oldu. Mücevherin yanı sıra, yaş meyve ve sebze sektöründe de hızlı bir artış yaşanırken, gemi ve yat sektöründe büyük bir düşüş yaşanırken bu sektörü yüzde 39,2’lik bir düşüş ile tütün sektörü izledi.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ