A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
27.02.2024 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Saman İthal Edildi: Amaç Fiyatları Düşürmek

Saman İthal Edildi: Amaç Fiyatları Düşürmek

Saman üretimi konusunda önemli bir ülke konumunda olan Türkiye, fiyat artışlarında denge sağlamak amacıyla saman ithalatı gerçekleştirdi.

Saman fiyatlarında yaşanan büyük artış, yurt dışından saman getirilecek çözülmeye çalışılıyor. Buna göre Bulgaristan’dan getirilen samanlar, ülkedeki fiyat dengesini sağlayacak. İlk ürünler İzmir’e ulaşınca fiyatların düşmeye başladığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, mevsimsel faktörlerin saman üzerinde olumsuz etkiler bıraktığı ve bununla birlikte üretimde düşüş olduğu kaydedildi. Saman üretiminin az oluşunun da tüccarlar tarafından kullanıldığı belirtilirken, fiyatların ateş pahasına satılmasının, üretimle ters orantıda olduğu kaydedildi.

HAYVANCILIKTA DA BENZER DURUM YAŞANMIŞTI

Yaklaşık 4 sene önce de benzer bir durum hayvancılık sektöründe gerçekleşmişti. Buna göre hayvan üretiminde düşüş yaşanmış, böylece fiyatlar ateş pahası olmuştu. Tüccarların piyasayı yönettiğini belirten yetkililer, tüccarların saman fiyatlarıyla sürekli oynadıklarını ifade etti. Tonu 350 lirayla başlayan samanın, 7 gün sonra 750 liraya çıktığını kaydeden yetkililer, şu sıralar ürünün 600 lira üzerinden satıldığını kaydetti.

FİYAT DENGESİ SAĞLANACAK

İthalat ile birlikte gelen 9 tonluk ürünler ile piyasadaki denge sağlanacak. Şayet bunun etkili olmaması durumunda tekrar yurt dışından saman ithal edileceği bilgisi verildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada tüccarların şimdi fiyat indirimine gittikleri belirtildi. Aynı konuda yem için de benzer çalışmaları yapmak istediklerini ifade eden Ödemiş Ziraat Odası Başkanı, ithalat yapmanın gurur verici bir şey olmadığını; fakat bu oyunun bir şekilde bozulması gerektiğini ifade etti.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ