27.10.2021 - Akdeniz İş Dünyası - Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri - Firma Rehberi

Sanayi Üretimi Temmuzda Yüzde 2,3 Arttı

Reklam
Sanayi Üretimi Temmuzda Yüzde 2,3 Arttı

Sanayi sektöründe Temmuz ayında üretim endeksi Hazirana kıyasla yüzde 2,3 oranında artış gösterdi. Sanayi üretiminde bir yıllık dönemde ise artış oranı yüzde 14,5 oldu.

TÜİK Temmuz ayına ait sanayi üretim verilerini paylaştı. Verilere göre Temmuz’da sanayi üretimi geçen aya kıyasla yüzde 2,3 oranında arttı. Sanayi üretimi bir yıllık dönemde ise 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 14,5 oranında artış kaydetti.

Sanayi ana ve alt grup endekslerinde aylık artış ve azalış oranlarına bakıldığında ise, Temmuz’da imalat sanayi yüzde 2,2 oranında, doğalgaz, elektrik, buhar ve soğutma sistemlerindeki üretim ve dağıtım yüzde 4,8 oranında artış gösterdi.

Yıllık olarak bakıldığında 2016 yılının aynı ayına göre imalat sanayi yüzde 16 oranında, doğalgaz, elektrik, buhar ve soğutma sistemlerindeki üretim ve dağıtım yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Alt sektörlerde endeksi azalan grup ise aylık olarak yüzde 2,6 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü oldu, sektör geçen yılın aynı ayına kıyasla yıllık yüzde 0,8 oranında arttı.

Ana sanayide Temmuz’da geçen aya göre en fazla yüzde 3,7 oranıyla enerji endeksinde gerçekleşti.

En yüksek artış kaydeden alt gruplar ise teknolojide oldu. Temmuz’da geçen aya göre bilgisayar, elektronik ve optik malları üretiminde yüzde 17 artış oldu. İkinci sırada tütün ürünleri yüzde 13,9 artışla, mobilya üretimi üçüncü sırada yüzde 11,9 oranıyla yer aldı.

Temmuzda üretim endeksi en çok azalanlar ise, aylık bazda yüzde 6,6 kok kömürü ve rafine petrol ürünleri, yüzde 5,4 makine ve yan ürünleri ve yüzde 3,4 deri olarak gerçekleşti.

Alıntı Kaynak : http://www.ekonomihaber.com
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ