A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
09.08.2022 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Şimşek Ağustos Ayı Enflasyon Verilerini Değerlendirdi

Şimşek Ağustos Ayı Enflasyon Verilerini Değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 2017 yılı sonunda enflasyonun yüzde 10 oranının altına düşeceğini ve tek rakam olarak gerçekleşeceğini kaydetti.

Ağustos’ta TÜFE’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,68 artışını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 15 Temmuz darbe girişiminden önce düşük oranlı enflasyonun döviz kurlarındaki şok ve bazı gıda fiyatlarındaki artışla yükseldiğini, 2017 yılı sonunda kronikleşmiş yüksek enflasyon rakamlarının tek haneli duruma geleceğini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TRT Haber kanalında konuk olduğu Anadolu Soruyor’da ekonomik gündemi değerlendiren açıklamalarda bulundu.

Yüksek enflasyon rakamlarına yönelik soru üzerine Şimşek, döviz kurunda sağlanmaya başlanan denge ve Gıda Komitesi’nin çalışmaları sonucu alınan önlemlerle 2017 yılı sonunda enflasyonun 15 Temmuz öncesi olduğu gibi tek rakam olacağını, bu konuda belirlenen hedeflerin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Uzun Süreli Önlemlere Sıra Geldi

Gıda Komitesi’nin fiyatlarda belirli standart belirlenmesine yönelik son dönemlerde yoğun çalışmalar yaptığını, gümrükte vergi düzenlemesi gibi kısa süreli çözümlerin önce hayata geçirildiğini belirten Şimşek, şimdi orta ve uzun süreli önlemlere sıra geldiğini kaydetti.

Gıda enflasyonun düşürülmesinde orta vadeli çözümlerle ilgili öncelikle sebze-meyve nakliyatında önemli oranda verilen fireler için önlemlerin Ekim ayında hayata geçirileceğini aktaran Şimşek, üreticiden çıkan ürünün her aşamasında standartlar getirileceğini ve ürünlerin taşınması kapsamındaki yatırımların destekleneceğini söyledi.

Şimşek, ayrıca üretimde verimli olamayan üreticelerin sınınlanmasını planladıklarını ve bu nedenle kooperatiflerin destekleneceğini dile getirdi.

Belirlenecek standartların Ekim’de yayınlanacağını ifade eden Şimşek, yaş sebze-meyvede fire için alınacak önlemlerin sorunların kökenine inecek bir çözüm olurken, ekonomiye çok önemli katkı sağlayacağını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ