A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Tüketici Güveninde Kayıp Yaşandı

Tüketici Güveninde Kayıp Yaşandı

Ekim ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi verileri yayımlandı. Buna göre endeks %67,3 olarak kaydedildi.

TÜİK tarafından açıklanan veriler ile birlikte Tüketici Güven Endeksi %67,3 olarak kaydedildi. Ekim ayı verilerinde geçtiğimiz aya göre %2 oranında azalan endeks, geçtiğimiz ay %68,7 olarak kaydedilmişti. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında %71,6 seviyelerini gören endeks, 2016 yılını %63,4 seviyelerinden tamamlamıştı. İçerisinde bulunduğumuz yılın geçtiğimiz dönemlerine bakıldığında ise Ocak ayında %66,9 olan veri Ekim ayında %67,3 olarak kaydedildi. Geçen seneye nazaran genel olarak daha istikrarlı bir grafik çizen endeks, geçen senenin Ekim ayına göre düşük seviyelerde bulunuyor.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Hanenin maddi durum beklentisine ilişkin açıklanan oranlarda ise geçtiğimiz aya göre %2,9 oranında bir düşüş kaydedildiği belirtildi. İlgili oran Ekim ayı içerisinde 87 olarak kaydedildi. Oranın bu şekilde açıklanması, ilerleyen 12 aylık süreçte hanenin maddi durumunun iyi olacağını düşünmeyen insan sayısının artmasından dolayı ortaya çıktı.

GENEL EKONOMİK DURUM AZALDI

Genel ekonomik durumda ise geçtiğimiz ay oran 94,7 olurken, bu ay %4,5 daha azalış göstererek 90,4’e kadar düşüş yaşadı. İşsiz sayısındaki beklenti endeksine ilişkin verilerde ise açıklanan raporlar, geçtiğimiz aya göre %0,6 oranında düşüş yaşandığını gösterdi. Ekim ayı içerisinde 70,9 olan işsiz sayısı beklentisi endeksinde sonuçların bu şekilde açıklanması, ilerleyen 12 aylık süreçte işsiz sayısında düşüş bekleyen sayısındaki artıştan dolayı gerçekleşti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ