A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Tütün Satan veya Tedarik Edenlere Ağır Ceza Verilecek

Tütün Satan veya Tedarik Edenlere Ağır Ceza Verilecek

Artık tütün satışı yapanlara yönelik bu zamana kadar uygulanmamış bir yöntem uygulanacak. İlgili karar meclisten geçti.

Meclis’ten geçen torba yasanın içerisinde yer alan tütün satışına yönelik yeni kararlar gündeme oturdu. Alınan karara göre yasak olduğu halde satışı yapılan tütün malzemeleri konusunda ağır cezalar uygulanacak.

3 YILDAN 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Sigara sarabilmek için gereken bütün malzemelerin dahil edildiği yasada, cezalar 3 yıldan başlayarak 6 yıla kadar çıkıyor. Ayrıca aynı konuda idari para cezası sistemi de uygulanacak. İlgili yasağa uymayanlar 5 bin lira’dan başlayıp 50 bin lira’ya varan cezalara maruz kalacak. Sigara yasağı ile ilgili devletin uzun zamandır aldığı önlemler böylece daha da genişletilmiş oldu. Daha önce uygulanan sigara yasağında, kapalı alanlarda sigara içme konusunda net bir karar alınmıştı.

YİNE DE SİGARA ÜRETMEK İSTEYENLER TESİS KURACAK

Devlet tarafından uygulanan ilgili yasağa rağmen sigara satışı yapmak isteyenlerin tesis kurmaları gerekecek. Devletten gerekli resmi izinlerin alınmasından sonra, denetimli olarak resmi bir şekilde satışa izin veren devletin bu konuda aldığı kararlar oldukça keskin. Tütün sararak veya tedarik ederek para kazananların vergisiz bir şekilde kazanç sağlamasına yönelik alınan karara neden olan konu ise sigara fiyatlarının yıllık zamlardan dolayı, içiciyi maddi olarak zorlaması. Sigara içmek isteyen ancak maddi durumu elvermeyen kişiler kaçak tütüne yöneliyor.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ