A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.
28.11.2023 - Akdeniz İş Dünyası
Akdeniz İş Dünyası – Ekonomi ve İş Dünyası Haberleri – Firma Rehberi

Ucuz Et Uygulaması Rekabet Kurumu’na Taşındı

Ucuz Et Uygulaması Rekabet Kurumu’na Taşındı

Sadece BİM ve A101’lerde satılması üzerine eleştirilere maruz kalan ucuz et, şimdi Rekabet Kurumu’nun önünde.

Geçtiğimiz ay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ucuz et projesi kapsamında etlerin sadece BİM ve A101 mağazalarında satışa sunulması tartışma yaratmış ve konu defalarca kez şikayet edilmişti. Bunun üzerine Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, konu hakkında açıklama yaparak Et ve Süt Kurumu’nu muhatap kıldı.

Başkan Ömer Torlak, Et ve Süt Kurumu’nun ucuz eti ülkenin her köşesinde satmak istediğini ve bu nedenle her şehirde şubesi olan mağazalarla anlaşma yapmasının kendi özelinde bulunduğunu belirtti. Başkan, mevcutta rekabete aykırı bir şeyin olup olmadığı hakkında araştırma yaptıklarını ekleyerek Et ve Süt Kurumu’nun belli markaları kıstas alarak satış sözleşmesi yapmadığını, sadece birtakım şartlar ileri sürdüğünü ve bu şartları da ismi zikredilen mağazaların taşıdığını ifade etti.

Ucuz etin Avrupa’dan ithal edilmesinin duyulmasından sonra çiftçiler de eleştiride bulunarak Türk hayvancılığının desteklenmesi gerektiğini belirtmişlerdi. Ayrıca yem fiyatları ülkemizde son altı ayda yüzde yüze yakın oranlarda zamlandığı için hükümet harekete geçmiş ve yem ithalatı için düğmeye basmıştı. Hayvancılık konusunda son olarak birtakım ülkeler ile yapılan hayvan ithalatındaki gümrük vergisi kaldırılmıştı.

Geçtiğimiz ay uygulamaya konulan ucuz et projesi öncelikle sadece BİM ve A101 mağazalarında satılmaya başlanmış ancak daha sonra satış için Migros da talepte bulunmuştu. Bu arada bakan, vatandaşın ucuz et yemek istediğini her fırsatta dile getiriyor.

Kaynak : Ekonomi Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ